چگونه یک دزد بی‌شرم‌ با دور زدن رمز عبور گوشی‌های آیفون، 2 میلیون دلار از صاحبان آنها به سرقت برد.

یک دزد محکوم شده در مصاحبه‌ای توضیح داد که چگونه صاحبان گوشی‌های آیفون را فریب داده تا رمز عبور خود را به او بدهند و سپس چگونه توانسته پس انداز کل زندگی آن‌ها را بدزدد.

پس از ارائه ویژگی محافظت از دستگاه سرقت شده توسط اپل، آرون جانسون (Aaron Johnson)، فردی که با داشتن رمز عبور صدها آیفون مبلغ بالایی را بدست آورده بود،  فاش کرد که آیفون‌ها چقدر آسیب‌پذیر بوده و هنوز هم می‌توانند باشند. جانسون که باید تا 8 سال دیگر در کانون اصلاح و تربیت ایالت مینه‌سوتا (Minnesota) خدمت کند، با وال استریت ژورنال در مورد کارهایی که خود انجام داده و کارهایی که دارندگان آیفون می‌توانند برای جلوگیری از سرقت گوشی خود انجام دهند، صحبت کرد.

جانسون همچنین توضیح داد که چگونه دزدی را آغاز کرده است. او گفت:

من در حال حاضر در حال گذراندن محکومیت خود هستم و اکنون احساس میکنم باید به مردم کمک کنم. من بی‌خانمان بودم. دوست داشتم بچه‌دار شوم و به پول نیاز داشتم. من واقعاً نتوانستم شغلی پیدا کنم.  پس این همان کاری بود که من مجبور به انجامش شدم.


او سپس بعد از اینکه متوجه شد با فهمیدن یک رمز عبور تا چه حد می‌تواند کنترل گوشی قربانی را به دست بگیرد، به سرقت آیفون‌ها، معمولاً آیفون‌هایی با ارزش بالاتر و گاهی اوقات گوشی‌های اندروید روی آورد.

جانسون در این مصاحبه می‌گوید: در کلاب‌های شبانه، معمولاً مردان دانشگاهی را هدف قرار می‌دادم چرا که زنان نسبت به رفتارهای مشکوک هوشیارتر بودند، اما مردان «از پیش مست شده و نمی‌دانستند واقعاً چه خبر است».

او با قربانیان خود صحبت می‌کرد، گاهی مواد مخدر ارائه می‌داد، گاهی اوقات ادعا می‌کرد که یک رپر است و می‌خواهد شماره آن‌ها را به لیست مخاطبین خود اضافه کند. سپس قربانی آیفون خود را تحویل می‌داد و انتظار داشت جانسون شماره تلفن خود را در گوشی آن‌ها یادداشت کرده و بلافاصله دستگاهشان را پس بدهد.

جانسون در ادامه توضیح می‌دهد:

من به آن‌ها می‌گویم، "هی، گوشی شما قفل است. رمز عبورش چیست؟" و آنها در پاسخ، پسورد خود را برای من می‌خوانند. تنها کاری که در آن لحظه باید انجام می‌دادم این بود که پسوردشان را به خاطرم بسپارم


جانسون بعد از گرفتن رمز عبور، گوشی را می‌دزدید و یا آن را به یکی از همدستان‌ خود می‌داد. حدود 11 نفر از همکاران جانسون بعداً دستگیر شدند. حالا جانسون با داشتن آیفون و رمز عبور آن، پسورد Apple ID شخص را تغییر داده و از رمز جدید برای غیرفعال کردن آپشن Find My iPhone استفاده می‌کند.

‌سپس وقتی خیالش از بابت پیدا یا پاک شدن اطلاعات ایفون راحت می‌شد، چهره‌اش را به Face ID اضافه می‌کرد. او در این باره می‌گوید: 

وقتی چهره‌تان را در آنجا ثبت می‌کنید، کلید ورود به همه چیز را می‌گیرید.


او در آیفون سرقت شده به دنبال یادداشت‌ها یا حتی عکس‌هایی می‌گشت که حاوی جزئیات بیشتر مانند رمز عبور حساب‌های بانکی هستند. سپس یک شبه، آن حساب‌های بانکی را تخلیه می‌کرد و در نهایت به فروشگاه‌ها می‌رفت تا با استفاده از Apple Pay، اقلامی را خریداری کند.

سود بردن از آیفون‌های دزدیده شده

به این ترتیب جانسون می‌توانست تا 30 عدد آیفون را در آخر هفته بدزدد و 20000 دلار از خرید کالاها و فروش گوشی‌ها به دست بیاورد. همه اینها افزون بر هر چیزی که می‌توانست از حساب‌های بانکی اشخاص دریافت کند.

او همچنین گفت:

من در یکی از طرح‌های سرقت خود عجله کردم و همین باعث شد تا توسط پلیس غافلگیر شو


پلیس در گزارشی اظهار داشته که جانسون و همکارانش سیصد هزار دلار دزدیده‌اند اما خودش می‌گوید که این رقم بسیار بالاتر بوده و در مجموع بین 1 تا 2 میلیون دلار از سرقت گوشی‌های آیفون بدست آورده است.

همه این کارها پیش از ارائه آپشن محافظت دستگاه سرقت شده توسط اپل انجام شد. درست است که  این ویژگی جدید باید فعال شود اما اینکار فقط یک خط دفاعی جدید را اضافه می‌کند. توصیه جانسون به افراد این است که «رمز عبور خود را به هیچکس ندهید».

جانسون از اولین کسانی است که از رمز عبور برای سرقت آیفون استفاده کرده است. پیشنهاد ما اینست که یاد بگیرید چه کارهای بیشتری برای محافظت از آیفون خود می‌توانید انجام دهید.


توجه ویژه:

راستی اگه فکر می کنید رمز اپل آیدی تون بیش از اندازه سادست، پیشنهاد می‌کنیم آموزش تغییر رمز اپل آیدی رو بخونید.