شایعاتی مبنی بر ممنوعیت استفاده از آیفون در سازمان‌های دولتی چین به گوش می‌رسد.

پس از چندین ماه سکوت و تکذیب قانون‌گذاران چینی در ماه سپتامبر، گزارش‌های جدید حاکی از آنست که قانون ممنوعیت استفاده از آیفون بازگشته و در حال گسترش است.

بر اساس گزارش منتشر شده، ممنوعیت آیفون در سازمان‌های دولتی چین دوباره افزایش یافته‌ است. بلومبرگ ادعا می‌کند که شرکت‌ها و ادارات دولتی چین در حداقل هشت استان از کارمندان خود خواسته‌اند تا از برندهای داخلی به جای آیفون و گوشی‌های سامسونگ استفاده کنند.

 به گفته "منابع آگاه"، گفته می‌شود که این ممنوعیت از ماه سپتامبر وارد فاز گسترده‌تری شده‌است.

بلومبرگ روز جمعه گزارش داد که مشخص نیست دقیقاً چه تعداد از سازمان‌های دولتی چین، این قانون را اعلام کرده‌ و تا چه حد در اجرای آن مصمم بوده‌اند. احتمالاً ادارات گوناگون در اجرای این قوانین با سخت‌گیریِ متفاوت عمل خواهند کرد، به طوری که شاید برخی از آنها استفاده از دستگاه‌های اپل را در محل کار منع کرده و برخی دیگر استفاده از آنها را به طور کامل ممنوع کنند.»

این دوگانگی بین رسانه‌ها و دولت چین، درست قبل از عرضه آیفون 15 به بازار آغاز شد.

 بحث‌های اولیه درباره این موضوع، نه تنها شامل ممنوعیت استفاده از محصولات اپل در سازمان‌های دولتی، بلکه در کل زندگی افراد نیز بود. قانون‌گذاران چینی تا آنجا پیش رفتند که ادعا کردند بزرگترین اپراتور چین، China Mobile، آیفون 15 را ساپورت نخواهد کرد.

در هر حال این شایعات محقق نشد، چرا که آیفون 15 در این کشور به فروش رسیده است. افزون بر این، نهادهای نظارتی چین در 13 سپتامبر طی بیانیه‌ای، این اتهامات را رد کرد.

گزارش Tim Cook، مدیر عامل اپل در مورد فروش آیفون 15 در چین واضح‌تر از همیشه بود. در چهار ماهه پیش از اکتبر، فروش این برند در چین 2 درصد کاهش یافته که کوک این کاهش فروش را مستقیماً روی فروش دسته محصولات کامپیوتری اپل (مک‌ها) در این کشور دانسته است.

در این جلسه پرسش و پاسخ، کوک (Cook) به گزارشگر گفت که آیفون 15 پرو در چین فروش خوبی داشته است.

درستیِ گزارش‌های ماه سپتامبر و گزارش جدید در عصر جمعه با توجه به شایعات خارج از چین، پرسش برانگیز است. هر چند تاثیر آن بر قیمت سهام اپل بسیار واضح بوده است.

همانطور که پیش‌تر گفته شد، سهام اپل به واسطه این اخبار ضربه خورد و روی 197.57 دلار بسته شد. این سهام بلافاصله پس از گزارش بلومبرگ، حدود یک دلار سقوط کرد و در حال حاضر روی 196.50 دلار مانده است.

 احتمالاً این پایان کار نیست. ایالات متحده فروش برند چینی هوآوی را به دلیل مسائل امنیتی ممنوع کرده است، بنابراین به احتمال زیاد این کشمکش بین کشورها ادامه خواهد یافت چرا که پای اپل در این میان است.