با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال ۲۰۲۳ میلادی، بد نیست نگاهی داشته باشیم به محصولاتی که اپل قصد دارد تا پایان سال تولید آنهارا متوقف کند.

به طور دقیق و کوتاه این محصولات شامل آیفون ۱۳ مینی، مک بوک پرو ۱۳ اینچی، پک باتری مگ سیف، شارژر مگ سیف دو و همچنین اکسسوری های از جنس چرم می‌شوند.

آیفون ۱۳ مینی

آیفون ۱۳ مینی سرمه ای

اپل در ماه سپتامبر ۲۰۲۳ و همزمان با معرفی آیفون سری ۱۵، تولید ۱۳ مینی را متوقف کرد و از همان زمان این دستگاه بصورت کامل از خط تولید خارج گشت. هرچند نمونه های ریفربیش شده آیفون ۱۳ مینی همچنان در سایت اپل برای فروش در دسترس هستند اما مدل نو و صفر آن دیگر تولید نمی‌شود.

با دارا بودن یک صفحه نمایش ۵.۴ اینچی با حاشیه های بسیار باریک، این نسخه آیفون مینی هواداران بسیاری در میان کسانیکه گوشی ها کوچک تر را می‌پسندند پیدا کرده بود، اما پژوهش جدید شرکت سازنده نشان می‌دهد که این مدل از دیگر مدل های آیفون فروش کمتری داشته است. بدنبال این کم توجهی به آیفون مینی، اپل تصمیم گرفت امسال آیفون ۱۴ مینی عرضه نکند اما آیفون ۱۳ مینی را بعنوان گزینه کم هزینه‌تر در دسترس خریداران قرار داده بود.

کوچکترین گوشی که اپل درحال حاضر تولید کرده و می‌فروشد آیفون اس ای می‌باشد که با صفحه نمایش ۴.۷ اینچی برای کسانیکه گوشی های کوچکتر را می‌پسندند یا بودجه کمتری دارند مناسب تر است، البته گفته می‌شود آیفون اس ای نسل آینده قرار است صفحه نمایش ۶.۱ اینچی داشته باشد.

مک بوک پرو ۱۳ اینچی

مک بوک پرو تاچ بار

خارج شدن این دستگاه از خط تولید را می‌توان پایان رسمی بر تاچ بار دانست، چراکه مک بوک برو ۱۳ اینچیی آخرین دستگاهی بود که دارای تاچ بار بود. این دستگاه طراحی ۷ ساله داشت که در آن بجای دکمه های فانکشن از یک نوار لمسی پویا استفاده شده بود.

این دستگاه همچنین دارای امکاناتی مانند تاچ آیدی و تاچ بار قابل لمس و کاملا حرفه‌ای بود که بنا به دلیل پذیرفته نشدن از طرف خریداران دیگر به تولید نرسید و آخرین بازمانده این سری مک بوک پرو ها، این دستگاه بود که پس از ۷ سال از خط تولید خارج شد.

محصولات چرمی

کاور چرمی اپل

با توجه به سیاست های محیط زیست پایه اپل، تولید محصولاتی همچون کاور گوشی چرمیی، بند اپل واچ چرمی و دیگر اکسسوری هایی که در آن از پوست حیوانات استفاده می‌شود نیز از امسال متوقف شد.

پک باتری مگ سیف و شارژر دو مگ سیف نیز از دیگر محصولاتی هستند که امسال از سبد فروش اپل حذف شدند.